celkem lidíonline


Při nenalezení určitého dílu nebo když si nebudete vědět rady tak nám napište
KOLOS
Simson S 51 Enduro
 
icq:452266576
---------------------------------------------------------------------------

 
ZLAŤÁČEK
Jawa 50/21 Pionýr
 
icq : 473347697

Banner Maker


Banner Maker

Banner Maker


 

.

 
 

Jawa 50/21 Pionýr

Pionýr je motocykl, který se v Československu vyráběl od padesátých let 20. století.

Jedná se o jednoválec s obsahem 49,9 cm3. Řadí se do tzv. kategorie „padesátek“. Podle nové vyhlášky na něm mohou jezdit lidé starší 16 let. Pionýr je souhrnné označení pro několik typů tohoto motocyklu.

Prvním a zároveň nejstarším typem je 550 „pařez“. Vyznačuje se jedním malým sedadlem připomínajícím tvarem pařez. Dalším typem je 555, má také jedno sedadlo, ale za ním je plechový nosič .

Pionýry byly velmi oblíbeným dopravním prostředkem, zejména u mládeže.

Nejrozšířenějším typem však byly typy 20 a 21 sport s modernější karoserií a zlepšeným motorem, který měl vyšší výkon. Tento motor se montoval také do oblíbeného typu 23 Mustang vyráběného od roku 1968 až do konce 80. let.

Jawa 20 je motocykl vybavený ochrannými plechy a podlahou, je "podobný" italské Vespě, ale není to klasický skútr dle dnešních poměrů, má větší kola (16" × 2,75). Jeho nejvyšší přípustná rychlost je vyšší než 45 km/h a proto je na tento motocykl zapotřebí řidičské oprávnění skupiny A1.

Jawa 21 sport je motocykl, který konstrukčně vychází z typu 20. Tento motocykl je vybaven stupačkami a je vhodný převážně pro provoz na lesních, polních a panelových cestách, neboť je k tomuto účelu lépe uzpůsoben, je ale také vhodný pro dálkové cesty po silnicích, díky tomu že není vybaven revmaplechy má menší odpor při vyšších rychlostech.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one